5 důvodů, proč bambus | Sleep Well

5 důvodů, proč bambus

Bambus můžeme bez nadsázky označit za vůbec nejuniverzálnější rostlinu na zemi. Jeho využití je opravdu široké. Pro jeho ohebnost a pružnost se používá například při výrobě nábytku, papíru či buničiny. Z bambusového vlákna se vyrábí oblečení od triček až po ponožky, dále utěrky nebo ručníky.

5 důvodů, proč bambus


1. Rostlinný sprinter

Bambus je souhrnné označení pro skupinu trav z čeledi lipnicovitých. Nejedná se tedy o dřevinu, ale o trávu s dřevnatými stébly. V asijských zemích je bambus využíván již přes 7000 let, ale do Evropy se dostal až začátkem 19. století.

Bambus patří mezi nejrychleji rostoucí rostliny a zároveň je i nejvyšší bylinou na světě. Rychlost jeho růstu je opravdu neuvěřitelná a některé druhy za den vyrostou až o 100 cm.

Klíčení bambusových výhonků může být doprovázeno lehkým šustěním nebo dokonce praskáním. Proto se i někdy říká, že bambus je jediná tráva, kterou můžeme slyšet růst.


2. Nezatěžuje přírodu, naopak

Bambus je někdy přezdívám jako rostlina budoucnosti. Patří mezi obnovitelné zdroje a zároveň je také šetrný k životnímu prostředí.

Je vysoce plodný, odolný a přizpůsobivý. Navíc má vysokou schopnost regenerace a díky přirozenému obsahu antibakteriální látky, nepotřebuje ke svému růstu žádná hnojiva ani pesticidy. Ke svému růstu mu navíc stačí velmi malé množství vody, proto je jeho pěstování velmi snadné a vyžaduje minimální péči.


3. V zimě zahřeje, v létě ochladí 

Bambusové vlákno se v poslední době stává čím dál více oblíbenější. Má totiž až o 60% větší savost než klasické bavlněné vlákno, a proto je skvělým materiál na výrobu utěrek, ručníků a dalšího textilu, kde je savost důležitá.

Struktura vlákna dále zajišťuje výbornou termoregulaci, proto své uplatnění najde i při výrobě funkčního oblečení, které je vhodné nejen na sport, ale také na běžné nošení. V teplém počasí dokáže oděv snížit teplotu až o 2-3 stupně. V zimě zase příjemně zahřeje. 

Bambusové vlákno je uvnitř duté, ale na jeho povrchu je velké množství mikro otvorů, díky kterým má oblečení výbornou prodyšnost a pokožka  tak může dýchat. Díky svému přírodnímu složení nedráždí pokožku, a proto je tento materiál vhodný pro alergiky nebo lidi s citlivou pokožkou.


4. Obsahuje přírodní složku Bamboo Kun

Bambusová rostlina přirozeně obsahuje složku Bamboo Khun, která likviduje bakterie, houby i plísně.

Vlákna jsou odolnější a navíc pomáhají odvádět pot od pokožky a tím zmírňují projevy pocení, jako jsou skvrny v podpaží nebo nepříjemný zápach. Udržuje tak na pokožce přirozené prostředí. Bambusové oblečení vydrží déle bez zápachu i při dlouhodobém nošení.


5. Všestranné využití

Bambus můžeme bez nadsázky označit za vůbec nejuniverzálnější rostlinu na zemi. Jeho využití je opravdu široké. Pro jeho ohebnost a pružnost se používá například při výrobě nábytku, papíru či buničiny. Z bambusového vlákna se vyrábí oblečení od triček až po ponožky, dále utěrky nebo ručníky.

Bambusová stébla najdou uplatnění opravdu kdekoli. Dále se využívají například při výrobě hudebních nástrojů, zubních kartáčků, brček, rybářských prutů nebo zbraní. S bambusem se dále můžeme setkat i v asijské kuchyni, kde se používá ve formě bambusových výhonků. Obilky bambusu se často melou na mouku.

Dříve byl bambus zneužíván i jako nástroj k mučení odsouzených vězňů, kde jeho role spočívala v prorůstání bambusových stébel vězňovým tělem.


Doprava zdarma
Při nákupu nad 3 000 Kč

Český výrobce
Více než 17 letá tradice výroby

Atesty a certifikace
Garantujeme zdravotní nezávadnost

Copyright © 2024 Svitap sleep well s.r.o.  by Media Heroes s.r.o.